Aparaty ortodontyczne: Co powinieneś wiedzieć przed założeniem aparatu?

Proste zęby to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu, ale także ułatwienie w dbaniu o higienę jamy ustnej. Ortodoncja to jedna z dziedzin stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowości w uzębieniu. Aparaty ortodontyczne są często stosowane w celu skorygowania nieprawidłowego ustawienia lub wad zgryzu zębów w łuku zębowym. Wiele rodzajów aparatów ortodontycznych sprawia, że pacjenci mogą wybrać odpowiedni rodzaj aparatu. Ważne jest, aby zrozumieć, dla kogo przeznaczony jest aparat ortodontyczny, jakie są korzyści i jak długo trwa proces korygowania nieprawidłowości zębowych.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na profesjonalne leczenie ortodontyczne. Aparat ortodontyczny oferuje najbardziej oczywistą korzyść: piękny uśmiech.
Wiele kompleksów może być spowodowanych przez nieprawidłowo ustawione lub krzywe zęby. Pacjenci z tym problemem często zaciskają usta i unikają szerokiego uśmiechu. Aparat ortodontyczny to świetna opcja, aby mieć proste, wyrównane zęby i promienny uśmiech.

Leczenie ortodontyczne ma znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta, oprócz korzyści estetycznych. Korygując nieprawidłowości zębowe można ograniczyć nadmierne ścieranie się zębów, które może być spowodowane wrodzonymi i nabytymi wadami zgryzu.

Należy pamiętać, że prawidłowo ustawione zęby ułatwiają dbanie o zdrowie i higienę jamy ustnej. Resztki pokarmu mogą być łatwiej usuwane z zębów, docierając do wszystkich zakamarków. Dzięki temu można zapobiegać rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia. Wady zgryzu mogą również prowadzić do bólów głowy i zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Jeśli ból spowodowany jest zaburzeniami w ułożeniu zębów, aparat ortodontyczny może pomóc je wyeliminować.

W jaki sposób aparat ortodontyczny może zmienić rysy twarzy?

Należy mieć świadomość, że leczenie ortodontyczne może spowolnić starzenie się twarzy. Wada zgryzu może prowadzić do zapadania się tkanek miękkich, co prowadzi do zwiotczenia i pogłębienia zmarszczek. Prawidłowo ustawione zęby podtrzymują tkanki miękkie i wygładzają skórę.

Sprawdź również: Ile nosi się aparat ortodontyczny? Dowiedz się na stronie aparatnazab.pl

aparat ortodontyczny

Jak działa aparat ortodontyczny?

Wiele osób jest ciekawych, ile czasu potrzeba, aby zobaczyć rezultaty działania aparatu ortodontycznego. Warto wiedzieć, że proces korygowania nieprawidłowości w uzębieniu może trwać długo. Zazwyczaj trwa to około dwóch lat. Dokładny przebieg zależy od rodzaju leczonej wady.
Należy pamiętać, że istnieją dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: stałe i ruchome. Pierwszy z nich stosowany jest u dzieci, u których nie zakończył się proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparaty ruchome mogą pomóc w problemach z ustawieniem zębów, ale nie są przeznaczone do leczenia poważnych schorzeń.

Jak aparat ortodontyczny może wyprostować Twoje zęby?

Stałe aparaty ortodontyczne mogą korygować bardziej złożone problemy stomatologiczne. Stałe aparaty ortodontyczne mogą być stosowane do korygowania wad zgryzu i zmiany wzajemnego położenia zębów. Podczas procesu prostowania zębów wymagana jest cierpliwość pacjenta. Stałe aparaty ortodontyczne wywierają nacisk na określone części zębów, co powoduje ich stopniowe przesuwanie. Stopniowe przesuwanie się zębów jest spowodowane tym, że w miejscu, w którym ząb się przesuwa, zanika tkanka kostna. Tkanka kostna zaczyna rosnąć w miejscu, w którym znajdowała się poprzednio. Powolny proces korygowania nieprawidłowości w ułożeniu zębów wynika między innymi z faktu, że zanik tkanki następuje szybciej niż jej odbudowa.

Kiedy należy założyć aparat?

O tym, czy aparat powinien być założony decyduje lekarz ortodonta. Zarówno u dzieci jak i u dorosłych mogą wystąpić wskazania do leczenia ortodontycznego. W celach kontrolnych dzieci powinny zgłaszać się do ortodonty po ukończeniu 7 roku życia.

Aparat ortodontyczny jest dla każdego

Aparat ortodontyczny może skorygować wszelkie nieprawidłowości w uzębieniu. Ortodonta powinien skonsultować się z pacjentami, którzy nie są pewni co do ułożenia swoich zębów. Specjalista ten określi, czy w danym przypadku aparat jest konieczny.

Aparaty ortodontyczne nie są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, mogą je nosić również dzieci. U dzieci w wieku 4-12 lat, które mają co najwyżej kilka zębów mlecznych, można stosować aparaty ruchome. Mogą być one noszone zarówno w nocy, jak i przez krótki czas w ciągu dnia. Stałe aparaty ortodontyczne są zalecane dla dorosłych i młodzieży w celu skorygowania bardziej złożonych problemów stomatologicznych.

Jak należy przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego?

Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy przede wszystkim udać się do stomatologa. Stomatolog zbada zęby pacjenta i uzupełni ewentualne braki. Wykona również dokładne czyszczenie, skaling i piaskowanie. Ortodonta może również zlecić wykonanie zdjęć rentgenowskich, które pomogą mu ocenić ustawienie zębów. Ważne jest, aby wiedzieć, ile będzie kosztował aparat ortodontyczny i jak utrzymać higienę jamy ustnej przed założeniem aparatu.